Porady
Ogród
17-03-2022

Wiosenne nawożenie trawnika

Regeneracja trawnika po zimie zależy w dużej mierze od tego jak przygotowaliśmy go do tego okresu jesienią. W procesie odzyskiwania sił można mu jednak nieco pomóc stosując wiosną odpowiednio dobrane nawozy.

Wiosenne nawożenie wykonujemy na przełomie marca i kwietnia. Przed wykonaniem tego zabiegu należy jednak najpierw odpowiednio przygotować podłoże. W pierwszej kolejności najlepiej jest wykonać wertykulację, dzięki której darń szybciej odzyska kondycję. Wertykulacja polega na płytkim pionowym nacinaniu darni ok. 15 – 20 mm w głąb podłoża w celu rozluźnienia struktury gleby i usunięcia z jej wierzchniej warstwy filcu, który blokuje swobodny przepływ powietrza, wody i składników odżywczych do warstwy korzeniowej, uniemożliwiając młodym źdźbłom zdrowy rozwój. Co zyskamy wykonując ten zabieg? Po pierwsze pozbędziemy się mchu z trawnika, po drugie usuniemy filc i zbyt płytko ukorzenione trawy. Oprócz tego pobudzimy trawy do intensywnego krzewienia i wyeliminujemy ryzyko pojawienia się grzybów oraz bakterii chorobotwórczych, ułatwimy przenikanie światła, tlenu, wody i składników pokarmowych do korzeni traw, a także zwiększymy skuteczność pielęgnacji trawnika w sezonie (nawożenie, nawadnianie). Warto zatem poświęcić czas i wykonać ten zabieg starannie.

Kolej na aerację

Około miesiąc po wertykulacji (od początku kwietnia do końca maja) warto wykonać aerację trawnika. Jest to bardziej delikatny zabieg, ponieważ darń jest jedynie nakłuwana, a nie nacinana. Natomiast nakłucia robi się na znacznie większą głębokość ok. 8 – 10 cm, co zapewnia doskonałe napowietrzenie darni, stwarza lepsze warunki do wchłaniania wody i nawozów i pobudza młode źdźbła do wzrostu, zwiększając dzięki temu masę korzeniową.

Nawożenie trawnika

Po okresie około tygodnia od wykonania wertykulacji możemy zacząć nawozić trawnik. Można zastosować nawóz organiczny w postaci kompostu, obornika, torfu lub włókna kokosowego, wcześniej je rozdrabniając dla lepszego wnikania w podłoże. Dużą zaletą nawozów organicznych jest z pewnością to, że nie prowadzą do przenawożenia trawnika.

Dzieje się tak dlatego, że ilość uwalnianych do gleby składników mineralnych regulują procesy naturalne. Innym rozwiązaniem są gotowe nawozy mineralne w postaci granulek, proszku lub płynu. Najszybciej, bo równocześnie — dolistnie i doglebowo — działają płynne nawozy. Aplikujemy je za pomocą opryskiwacza. Dla sprawnego dokładnego wykonania nawożenia warto sięgnąć po sprawdzony i profesjonalny sprzęt.

Opryaskiwacz do nawożenia

Opryskiwacz Orion Super sprawdzi się doskonale w tego typu zabiegach. Dostępny jest w pojemnościach 3l, 6l, 9l i 12l, dzięki czemu każdy znajdzie odpowiednią do wielkości swojego trawnika. Opryskiwacz posiada wiele cech podnoszących jego funkcjonalność i przekładających się na wygodę pracy. Na dole zbiornika znajduje się specjalny pierścień stabilizujący, który chroni zbiornik przed uszkodzeniem, jednocześnie zapewniając stabilność na różnych powierzchniach. Dodatkowo zbiornik opryskiwacza Orion Super został wyposażony w wygodny lejek, który znacząco ułatwia wlewanie preparatu i wody do opryskiwacza, jak również jego późniejsze czyszczenie. Sam zbiornik posiada również  przezroczysty pasek poziomu cieczy, dzięki któremu możemy łatwo dozować nawóz i na bieżąco sprawdzać, ile cieczy pozostało w zbiorniku bez konieczności jego odkręcania. Opryskiwacz ma także wygodny pas nośny z miękką nakładką, który zapewnia komfort pracy. Dzięki temu opryskiwacz jeszcze lepiej sprawdza się w przypadku oprysków większych powierzchni. Lanca opryskiwacza ma regulowaną długość od 0,6 m do 1,2 m i wykonana jest z włókna szklanego, dzięki czemu nie reaguje ze stosowanymi środkami i jest odporna na uszkodzenia mechaniczne.

Przydatne akcesoria

Do opryskiwacza można dołączyć wiele użytecznych akcesoriów. Przy nawożeniu trawnika warto sięgnąć po przyłącze 5-dyszowe, wyposażone w pięć dysz wirowych typu HC rozmieszczonych w odstępach co 25 cm. Używając tego przyłącza przy jednym przejściu opryskujemy pas o szerokości 1 metra, dzięki czemu zabieg nawożenia trawnika wykonamy szybciej, ale też dokładniej.