Porady
Ogród
25-04-2023

Preparaty miedziowe w ochronie roślin

Wiosna to okres wzmożonej pracy w ogrodzie. Regularny przegląd roślin, sumienność i profilaktyka to klucz do sukcesu naszych upraw, a zarazem satysfakcji z ich posiadania. Szczególnie tyczy się to zdrowotności owoców  w sadzie lub jagodniku oraz warzyw. Spóźniona reakcja na czynniki chorobotwórcze może przekreślić nasz trud pracy na cały sezon. Jednym ze sposobów zapobiegania i zwalczania chorób roślin są opryski preparatami miedziowymi.

Używane od dawna, głównie na plantacjach towarowych, dzisiaj również w naszych ogrodach jako środek grzybobójczy oraz bakteriobójczy. Preparat dość uniwersalny w swoim zastosowaniu, ponieważ dopuszczony do stosowania na wielu gatunkach roślin oraz na wiele czynników chorobotwórczych. Nieoceniony w ochronie przed parchem jabłoni, zarazie ogniowej czy rakowi bakteryjnemu. Unowocześniona formuła środków pozwala dłużej chronić rośliny przed infekcjami oraz zwalczać zarodniki grzybów w okresie wegetacyjnym. Co ważne preparaty te są zarejestrowane do użytku w uprawach ekologicznych, a więc nie wykazują dużej fitotoksyczności oraz nie są groźne dla pszczół, pod warunkiem zachowania zalecanych dawek.

Kiedy i jak stosować?

Opryski preparatami miedziowymi stosujemy profilaktycznie lub bezpośrednio po wystąpieniu niepokojących objawów na roślinach. Stosujemy je w zależności od fazy wzrostu roślin, lecz główny termin przypada na miesiące wiosenne, do marca do maja, ale również na koniec sezonu, w październiku.

Środek aplikujemy w bezwietrzne i pochmurne dni, jednocześnie śledząc prognozy, ponieważ gwałtowne opady mogą spłukać z powierzchni liści substancję czynną. Temperatura powinna oscylować w okolicach 6°C, a w nocy nie powinna spadać poniżej zera. Unikajmy stosowania preparatu w dni słoneczne, ponieważ może to doprowadzić do poparzenia roślin, ze względu na zawiesistą postać środka. Zalecaną, odmierzoną dawkę najpierw rozpuszczamy w niewielkim pojemniku, w celu jego rozpuszczenia. Następnie do przygotowanego opryskiwacza wlewamy substancję, dolewamy wody i intensywnie mieszamy. Do tego celu niezastąpiony będzie opryskiwacz. W zależności od ilości i wielkości opryskiwanych roślin do wykonania oprysku zalecamy modele Orion Super lub Neptune Super, w zależności od ilości i wielkości opryskiwanych roślin. Orion Super dostępny w pojemnościach 3, 6, 9 i 12 litrów i będzie odpowiedni przy małych i średnich plantacjach, a jego teleskopowa lanca o długości 1,2m sięgnie do wyższych partii drzew. Głowica w kształcie lejka, ułatwi wlewanie cieczy roboczej, zapobiegając jej rozlaniu. Przezroczysty pasek poziomu cieczy pozwala łatwo kontrolować ilość substancji w zbiorniku. W przypadku większych plantacji proponujemy opryskiwacz plecakowy Neptune Super o pojemności 15l lub jego elektryczny odpowiednik Neptune Super EL, który przy pełnym naładowaniu akumulatora pracuje około 8-10h pracy na jednym naładowaniu. Dzięki zastosowaniu wygodnych, miękkich szelek praca nie jest męcząca, a pas biodrowy odciąża nasz kręgosłup. Do wszystkich opisywanych opryskiwaczy można zastosować długą lancę teleskopową 3-metrową lub 5-metrową, aby mieć pewność, że nawet najwyższepartie drzew zostaną starannie opryskane, co gwarantuje o skutecznośćci zabiegu.

Na jakich gatunkach stosujemy preparaty miedziowe?

Opryski na bazie związków miedzi stosujemy głównie na roślinach owocowych, rzadziej na warzywach lub roślinach ozdobnych, choć nie są one wykluczone.

Brzoskwinie i morele, ze względu na niesprzyjający im w naszych szerokościach geograficznych klimat są narażone kędzierzawość liści. Tą charakterystyczną dla gatunku chorobę, możemy ograniczyć stosując oprysk preparatami miedziowymi już w momencie nabrzmiewania pąków roślinnych, na przełomie lutego i marca. Zabieg możemy powtórzyć jesienią, po opadnięciu liści.

Drzewa ziarnkowe do których zaliczamy m.in. jabłoń i gruszę opryskuje się profilaktycznie przeciwko zarazie ogniowej. Niezwykle groźnej chorobie drzew, która niezauważona w czas prowadzi do konieczności wycięcia całego drzewa, a pozostałości do spalenia.

W fazie pękania pąków liściowych preparat stosujemy przeciwko parchowi jabłoni, aby powstrzymać lub zniwelować występowanie choroby na owocach. Najpierw w postaci plamek, później szorstkich, ciemnych plam, które prowadzą do korkowacenia skórki i gnicia owocu.

Drzewa pestkowe a więc wiśnie i czereśnie opryskujemy w czasie kwitnienia przeciwko niezwykle groźnej chorobie jakim jest rak bakteryjny. Prowadzi on do gumowatych wycieków na pędach lub pniach drzew. Pozostawione same sobie z czasem przestają plonować i konieczne jest  ich wycięcie, bo są źródłem potencjalnego zakażenia innych drzew.

W przypadku winorośli zabieg przeciwko mączniakowi rzekomemu stosujemy przed i po kwitnieniu. Pozwoli to zapobiec pojawieniu się białego, mączystego nalotu prowadzącego do nekroz i obumierania młodych pędów. Ciecz bordoska była znana już w XIX wieku i stosowana we francuskich winnicach.

Na porzeczce i agreście oprysk wykonujemy po zbiorach, ponieważ najczęściej źródłem zakażenia są opadłe, zeszłoroczne liście. Do zakażenia wtórnego dochodzi wiosną i mamy wtedy do czynienia z antraknozą. Biała plamistość liści oraz rdza wejmutkowo porzeczkowa to również choroby liści, którym możemy zapobiegać i walczyć preparatami na bazie miedzi.

Pomidory uprawiane w gruncie padają ofiarą bakteryjnej cętkowatości i tak znienawidzonej przez ogrodników zarazie ziemniaka. Stosujemy oprysk 2-3 razy w sezonie,  w tygodniowych odstępach.

Ogórek gruntowy jest podatny na mączniaka rzekomego, szczególnie w chłodne i deszczowe lata. Stosując podobną zasadę jak w przypadku pomidorów, można znacznie lub całkowicie wyeliminować ten problem.

Stosując preparaty miedziowe na roślinach ozdobnych, zdecydowanie im nie zaszkodzimy, ale należy pamiętać, że w ich przypadku, na rynku występuje wiele innych preparatów, o bardziej zawężonym i określonym spektrum działania.

Preparaty na bazie miedzi nie są remedium na wszystkie wymienione choroby. Często są uzupełnieniem pełnego programu ochrony roślin i przy silnym porażeniu należy stosować je naprzemiennie z innymi fungicydami w zależności od nasilenia objawów i terminu występowania. Jak w przypadku wszelkich środków chemicznych, przy ich stosowaniu powinniśmy pamiętać o zabezpieczeniu dróg oddechowych i właściwej higienie pracy.

Galeria